Какво е дестилация?
Дестилацията е процесът, в който се разделят течните смеси, състоящи се от летливи компоненти и основаващ се на различния им парен натиск. При дестилацията се изпаряват различните течности в апарат, където се получава самата смес – дестилат.
Дестилацията е метод, приоритетен за извличане на етерични масла от цветни и тревни култури и като такъв, той следва да отговаря на основните изисквания за добив на етерични масла. В процеса на извличане на етеричните масла ароматните вещества се взимат с минимални загуби.
Какво е дестилерия?
Дестилерията е съоръжението (казани), където се преработват етерични масла (лавандула, маточина, лайка, мента, бергамот, кипарис, кедър, бор, сандалово дърво, босилек, здравец, евкалипт, карамфил, лимон, мащерка, роза, салвия, тамян и други).
Детайлното познаване на процеса на добив на етерични масла и приетата технология, позволява автоматизирането му, чрез използване на датчици за температура и налягане; управляеми вентили за вода и пара; помпи с честотно регулиране на оборотите и прочие, като се използват зависимостите между температурите в различните фази на процеса и количествата подавана пара; вода; кондензат. Важно условие е, спазване параметрите на използваните енергоизточници – пара и вода и оттам, автоматично регулиране.
При изграждането на дестилерия се използват няколко компоненти – дестилационен казан (апарат), кожухотръбен топлообменник, флорентински съд, резервоар за дестилат, резервоар за обеднен дестилат.